خانه » آموزش » ۸ مهارت مهم و مورد نیاز در حرفه ی GIS
gis

۸ مهارت مهم و مورد نیاز در حرفه ی GIS

شما به دانشگاه رفته اید و در بسیاری از کلاس های آموزشی GIS شرکت کرده اید، ساعت های بی شماری را صرف ایجاد نقشه های جدید کرده اید و حتی ممکنه پیشرفت کرده باشید یا یکی دوبار شغلتان را تغییر داده اید. من دقیقا بخاطر شما اینجا هستم ، چرا که من نیز در این مسیر قرار داشتم و بیش از ۱۴ سال درگیر تخصص GIS بوده ام. می خواهم مهارتهای خاصی را که باعث موفقیت شما در حرفه ی GIS می شود آموزش دهم. بنابراین شما برای اینکه در جهان امروز یک متخصص موفق GIS باشید به این ۸ مهارت نیاز دارید.

۸) دانش پایه ی برنامه نویسی

هر متخصص GIS از یک بسته نرprogrammer-at-work-660x440م افزاری پایه و یا روش های دیگر یادگیری برای آموزش خود استفاده می کند. بعضی از آنها بسیار قدرتمند هستند و قابلیت های شگفت انگیزی دارند، ولی حتی با این وجود ممکنه احساس نیاز به یک فرآیند خودکار، انجام تجزیه و تحلیل پیچیده و یا گسترش دادن معیارهای ساده کاری در تمام بخش های مختلف داشته باشید.

من حامی هیچ زبانی برنامه نویسی نیستم ولی حداقل سطح مبتدی آن را یاد بگیرید.کد پایتون و دات نت به شما این امکان را می دهدکه با بسیاری از چالش های اساسی برنامه نویسی مقابله کنید و هنگامیکه به دنبال نوشتن بهترین نرم افزار و وب جدید هستید ، می توانید یک برنامه نویس حرفه ای استخدام کنید و یا با شرکت های متعدد مشاوره GIS در خارج قرارداد ببندید. بهترین روش یادگیری زبان خیلی راحت است فقط کافی است سراغش بروید و چند اصل ابتدایی را یادبگیرید.(مثلا تعریف یک عبارت قیدی،خلاص شدن از گره های زبانی،استفاده از جملات شرطی…) سپس بدون فوت وقت سراغ تایپ کردن بروید.از کارهای کوچک و ساده شروع کنید،بسته به نیازها و وظایف برنامه ریزی شده شما مانند بروزرسانی اطلاعاتتان… این روش می تواند بسیار مفید باشد.

 

۷) آموزش در سازمان های حرفه ای

سازمان های حرفه ای افرادی را با مشاغل ،پیش زمینه،اهداف وچالش های مربوط به حرفه ی مشابهی را گرد هم می آورد. این سازمان ها امکان درخواست همکاری برای شغل و استفاده از داده ی جغرافیایی جدید و راهنمایی و دستورات را می دهد.

من به شما تضمین می دهم که سازمان مناسبی برای شما وجود دارد،اینجا به چند ترفند که به ذهنم خطور کرده اشاره می کنم: آیا شما…

 • به دنبال یک سازمان حرفه ای GIS هستید؟ سازمان URISA را بررسی کنید
 • خواستار ایجاد یک برند جهانی برای خود هستید؟
 • از علاقه مندان پرو پا قرص در زمینه برنامه نویسی هستید؟( مطمئنم که سازمان GitHub را می شناسید)
 • دنبال منابع روشن و خاصی هستید؟( سازمانFoss4G برای دنیای جغرافیایی همه منابع ها را دارد)
 • مدیریت یک پروژه را برای مشتریان و سهامداران را به عهده دارید؟(سازمان PMI برای استانداردها و روشهای بهتر)

۶) یک شبکه ی بزرگ

یاد بگیرید که چگونه شبکه خود را گسترش دهید،تعداد زیادی از افراد با تجربه تر از شما وجود دارند و در طول مسیر با چالش های مشابهی مواجه شده اند که مایل خواهند بود شما را در مسیر درستی قرار دهند.

Social-Networking

یا شاید شما در مسیر خود با افرادی دارای مسائل مشابه با یکدیگر روبرو شوید و احساس اسف باری نسبت به وضعیت فعلی خود داشته باشید و بطور بالقوه به یکدیگر کمک خواهید کرد.

بخاطر بسپارید که بکارگیری دو پارو در یک قایق شما را رو به جلو حرکت می دهد؛اما استفاده تنها از یک پارو باعث درجا زدن شما در مسیر خواهد بود.

روی رشد و توسعه ی شبکه ی خود تمرکز کنید و مهمتر از همه آن را زنده نگه دارید. اگرچه زمان و زحمت زیادی می طلبد ولی ارزش فراوانی دارد.

شبکه شما جایی است که کار بعدیتان از ان سرچشمه می گیرد و می توان آن را به عنوان یک فرصت شغلی طولانی دانست. شاید شما مستقیما استخدام شوید ولی منافع ممکنه یه کم بیشتر غیرمستقیم باشند. قرار گرفتن در صنعتتان نه تنها دور از دانش و مهارت شما خواهد بود(نگاهی به رزومه ی کاری خود بندازید) بلکه وقتی در حال حرکت به جلو هستید به هدف شبکه ی خود خواهید رسید.

و اگر هنوز ارتباطی برقرار نکرده اید،وقتیکه با تمام این سازمان های حرفه ای که ذکر شد ارتباط برقرار کنید شبکه ی شما به طور شگفت آوری توسعه پیدا می کند.

 

۵)یادگیری مداوم

گاهی لازمه که از چهارچوب راحت طلبی خارج شوید. این ابزارهای پیچیده ی جدید و ویجت ها که شما امروزه ملاحظه می کنید همه جا در دسترس می باشند. قرار گرفتن در معرض انها به جایگاه فعلی شما کمک می کند و به شما این امکان را می دهد که خود را با تغییراتی که ممکنه در صنعت شما در آینده رخ دهد وفق دهید. وبینارها اغلب رایگان هستند. کنفرانس ها در تمام اشکال و ابعاد ارائه می شوند از ۱۰۰۰۰ کاربر نرم افزار Esri گرفته تا کنفرانس جلسات محلی ۲۰-۳۰ نفره.

در یک جلسه ی آموزشی شرکت کنید و چگونگی کدنویسی را یادبگیرید. همه ی متخصصان این سازمان ها در تلاش هستند تا همه شرایط را برای شما بهتر کنند از راهنمایی ها و دستورات آنها استفاده کنید.

شما باید از قبل مبلغی را برای آموزش کنار بگذارید و برای اموزش بیشتر لحظه ی توقف نکنید،این تخصص شماست و باید مهارت های خود را مدیریت کنید.چرا که پیشرفت و بهتر شدن شما در دستان خود شماست.

 

۴) دانش نرم افزار خاص

احتمالا به این فکر کردید« وای من فکر می کردم کار با نرم افزارGIS را بلدم»

بله شما نیاز دارید که بدانید چگونه از نرم افزار GIS استفاده کنید.شرکت Esri مجموعه ی بزرگی از راهنمایی ها ودستورات را دارد و کار بزرگی را در سیستم دانشگاهیش و ۱۰۱ کلاس GIS انجام داده است.

گزینه های بسیاری برای دیگر برنامه های کاربردی نرم افزار GIS وجود دارد.نرم افزار منبع باز در دهه ی اخیر به فراموشی سپرده شده و مقدار زیادی از گزینه های دیگر رومیزی تجاری وجود دارد.سعی کنید نرم افزارهای دیگر را یاد بگیرید نه تنها دانش خود را گسترش می دهید بلکه ممکنه در نرم افزار دیگری بهتر باشید.

 

۳) تفکر تحلیلی انتقادی

به عنوان یک متخصص GIS با طیف گسترده ای از درخواست های نقشه برداری و موضوعات تحلیلی مواجه خواهید شد.یک روز روی مدیریت وسائل نقلیه برای خیابان های شهر کار می کنید،روز بعد روی مدل سازی طوفان و بعدتر مجموعه ی داده ها از منابع مختلف را در یک کاتالوگ متمرکز ترکیب می کنید.

آیا می توانید نگاهی منطقی به مساله داشته باشید که چه چیزی نیاز به انجام شدن است و چگونه باید انجام گیرد؟ بسیاری از دانش ها با زمان و تجربه به دست می آیند، اما چیزی که باید گفته شود این است که مراحلی که برای هدفگیری نیاز دارید را ترسیم کنید مثلا  چالش های در طول مسیر و رویکرد شما در رسیدن به هدف.

این را با یکی از همکاران در میان بگذارید و چالشهای در طول مسیر را بررسی کنید.ذهن شما باید قادر باشد در مورد فرآیند هریک از مراحل سناریو فکر کند. همانطور که شما درگیر پروژه های بزرگتر هستید،حجم کار پیچیده تر خواهد شد و تفکر انتقادی در فرآیند برنامه ریزی زودتر شروع به پرداخت سود سهام می کند.

 

۲) مدیریت پروژه

بهترین بخش از آنچه که باید انجام دهیم این است که در بسیاری از پروژه های مختلف نقش داشته باشیم.بسیاری از پروژه ها همزمان اتفاق می افتند و شما بطور مداوم در مدیریت پروژه ها و انتظار ذینفعان و کار در برابر محدودیت های زمانی مختلف، ماهر خواهید شد. باید به طور مداوم سوال های مهم و مختلفی از خود بپرسید از جمله:

 • این پروژه چه مدت طول می کشد؟
 • در فرآیند این مرحله چه چیزی مهم و مخاطره آمیز است؟
 • آیا برای پیشرفت نیاز به منابع اضافی دارم؟
 • چه کسانی سهامداران مهمی هستند و کدام یک از آنها مشتاقانه تر ادامه خواهند داد؟
 • آخرین وقت مقرر برای هر پروژه کی هست؟
 • آیا این کار قابلیت مدیریت جدید را دارد؟
 • آیا من بایستی چیزی را مدیریت کنم تا حمایت مدیریتی بگیرم ؟

مهمتر ازهمه ارتباط و هماهنگی برای موفقیت در هر پروژه بسیار حیاتی است،اطلاعات سهام ود را به روز نگه دارید،تاریخشان را به یاد داشته باشید و همیشه زمان تحویل را در نظر بگیرین.

 

 ۱) مهارت های فروش

AAEAAQAAAAAAAAcPAAAAJGZiYjhjMzU1LWJiYWQtNDkzNy05OTdhLTFjNmFkMzUyYTcwMg

نیمی از کار حرفه ی GIS از طریق فروش است.شما یک درخواست وکالت دارید در یک پروژه کوچک ولی احتمالا به این باور می رسید که چیزی بیشتر از یک درخواست معمولی است.(من دیگر شگفت زده نمی شوم وقتی یک مشتری می گوید:یعنی شما می توانید رنگ یک نقطه را براساس ارزش های خود تغییر دهید؟)

شاید آنچه که آنها واقعا نیاز دارند کاملا متفاوت از آنچه که برای آن درخواست می کنند باشد،امکان دارد پیچیده تر باشد یا جزئی و آسانتر.

باید با آنها به گفتگو بپردازید تا ریشه ی اصلی نیازهای آن ها را بیابید. تلفن را بردارید و با آن ها صحبت کنید،می دانم که با تلفن ارتباط برقرار کردن یک روش قدیمی است اما آن را امتحان کنید که موفقیت آمیز خواهد بود.سابقه ی خود را به آن ها نشان دهید و آن ها را بسوی یک راه حل بهتر راهنمایی کنید.

 

اینها مهارت هایی هستند که احساس می کنم مهم اند،چه مهارت های دیگری برای موفقیت شما به عنوان متخصص GIS مهم هستند؟

نوشته شده توسط کریس آکین؛( متخصص خبره GIS با تقریبا ۱۴ سال تجربه در توسعه و مدیریت پروژه های جغرافیایی)

ترجمه : سرکار خانم پروین تالانه

درباره آراز شاه

آراز شاه ، یه نفر که کارشناسی کامپیوتر و ارشد GIS داره و عاشق برنامه نویسی و GIS و خیلی هم علاقه مند به مباحث جدید تو علم GIS چند سالی هم هست وبلاگ مینویسم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

کد امنیتی *

bigtheme
x

شاید بپسندید

sadsa

GIS و تجسم اطلاعات علوم جوی

GIS و تجسم اطلاعات علوم جوی علوم جوی و تجسم مکانی در طول ۱۰ سال ...

i-gis_1

ضرورت نیاز به نرم افزار GIS

ضرورت نیاز به نرم افزار GIS نرم افزار GIS برای ذخیره،بازیابی،مدیریت،نمایش و تجزیه و تحلیل ...

8-16-2016 2-31-53 PM

نحوه دانلود DEM 30 متری

سلام و عرض خسته نباشید خدمت علاقه مندان عزیز در این پست سعی دارم نحوه ...

8-16-2016 12-37-23 PM

نحوه استخراج Path & Row موقعیت تصاویر ماهواره ای

بیشتر علاقه مندان به سنجش از دور به خوبی می دانند که خوراک این علم ...

gis

۸ مهارت مهم و مورد نیاز در حرفه ی GIS

شما به دانشگاه رفته اید و در بسیاری از کلاس های آموزشی GIS شرکت کرده ...

موبایلتو شارژ کن