2

پدر GIS

جغرافیدانان مبتدی می توانند در مورد تاثیرات واضح خطرات فیزیکی مستقیم بر ذهن در دنیای واقعی صحبت کنند،منتها اختلاف نظر فاحشی بین جغرافیدانان مبتدی و متخصص وجود دارد. تنها این مبتدیان هستند که افکار مبهم و تاریک و نوشته های مسخره آمیزی دارند که هیچکدام از اینها در مورد شرایط انسانی و بشریت نمی باشد یا به آن اهمیت نمی دهند. ویلیام بانچ معتقد است که«جغرافیا یک موضوع میدانی است» ۱۹۸۳٫

به مدت چندسال روی سه کتاب در مورد GIS کار کردم، هرسه کتاب در مورد جغرافیای تحلیلی و نیز GIS بود که نقش الهامی داشتند تا مرجعی…کمتر زمانی بود که من درگیر آنها نباشم. دو تا از نویسندگان این کتاب ها پیترهاگت و ریچارد چورلی که برای بسیاری از خوانندگان آشنا هستند و البته نویسنده آخر برجسته ترینشان است.

و کتاب حاضر حاصل زحمات راجر تاملینسون در تزش از دانشگاه لندن با عنوان: استفاده از روش های محاسبات الکترونیکی و تکنیک های ذخیره سازی ،تدوین و ارزیابی داده های نقشه برداری است.

راجر تاملینسون در نهم ماه فوریه سال ۲۰۱۴ در سن ۸۰ سالگی درگذشت، او یکی از پیشگامان سیستم اطلاعات جغرافیایی بود که در سال ۱۹۶۲ این اصطلاح را بکار برد. در نخستین سالهای تحقیقاتش بسیاری از توسعه کارهایش در زمینه نقشه سازی کامپیوتری و تجزیه و تحلیل جغرافیایی سرمایه ی کشور کانادا بود. جایی که او اولین پایگاه داده های جغرافیایی و تکنیک هایی برای مطالعه ی نحوه ی بکارگیری زمین در آنجا به وجود آورد، که بسیاری از آنها هنوز هم توسط تحلیلگران GIS در سراسر کانادا استفاده می شود.تاملینسون یک ایده پرداز بود که در اولین مقالات منتشر شده ی خود همراه با چند محقق دیگر در زمینه جغرافیا در آن زمان به رسمیت شناخته شد که معتقد بودند کامپیوتر می تواند به منظور بهبود تجزیه و تحلیل جغرافیایی، درنتیجه زیستن مردم به صورت منظم از طریق توسعه دقیق زمین ،برنامه ریزی شهری و طراحی جغرافیا مورد استفاده قرار گیرد.

او در تزش برنامه ای را جهت استفاده از GIS بکار برد، که او را به عنوان جغرافیدانی که عمیقا به شرایط انسانی و بشریت اهمیت می دهد،شناساند. همچنین در مورد اینکه چگونه GIS باید تصمیمات سیاسی را در ناحیه فراتر از تحصیلات دانشگاهی اطلاع دهد،می نویسد.

1

صفحه عنوان پایانامه ی مقطع دکتری راجر تاملینسون،تقسیمات جغرافیا و نقشه ، کتابخانه ی کنگره

در داخل این نظم و هماهنگی به این اشاره می شود که توسعه متقابل مدل فضایی و سیستم اطلاعات جغرافیایی برای تغییرات سودمند آینده با تاکید بر تلاش در هر دو زمینه، هدایت شوند.

درون دولت، در شیوه ی عملیاتی و فرآیندهای تصمیم گیری که عمیقا بر زندگی شهروندان تاثیر می گذارد،تغییراتی پیش بینی می شود… . روشن است که توسعه GIS نمی تواند در انزوا به طور معقول اقدام کند… باید به عنوان بخش جدایی ناپذیر از ساختار بزرگ جمع آوری داده ها،تحلیل داده ها و تصمیم گیری در نظر گرفته شود.

مقالات فنی این جغرافیدان و نقشه کش پیشگام توسط Lila به عنوان بخشی از تاریخ GIS و پروژه نقشه کشی کامپیوتری کتابخانه کنگره، به قسمت تقسیمات جغرافیا و نقشه اهدا شد.  این هدیه ارزنده با کمک و تعهد یک پیشگام GIS به اسم Duane Marble امکان پذیر شد،کسیکه نقش اساسی در بایگانی کردن آنها داشته است.

3

عکس بایگانی شده از راجر تاملینسون

 تقسیمات جغرافیا و نقشه کتابخانه کنگره

قسمتی از بایگانی راجر تاملینسون در اتاق پردازش مجموعه ای از تاریخچه پروژه نقشه کشی کامپیوتری

مقالات تاملینسون در کنار مجموعه ی آرشیوی دیگر نقشه نگاران مدرن و پیشگامانی مانند : ریچارد ی ، جان اسنایدر ، نیکلاس کریسمن ، آلدن کوول کارسس ، فردریک دویل ، ماری تارپ، و خیلی از افراد دیگر، در آینده نزدیک در دسترس محققان قرار خواهد گرفت.

نظر به اینکه ما به دنبال ایجاد یک مرکز تقسیمات جغرافیا و نقشه جهت پژوهش در کارتوگرافی مدرن و کامپیوتری هستیم.

قطعا در مقالات آینده بیشتر در مورد کار و نوشته های تاملینسون خواهید شنید.

مترجم :سرکار خانم پروین تالانه

درباره آراز شاه

آراز شاه ، یه نفر که کارشناسی کامپیوتر و ارشد GIS داره و عاشق برنامه نویسی و GIS و خیلی هم علاقه مند به مباحث جدید تو علم GIS چند سالی هم هست وبلاگ مینویسم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

کد امنیتی *

bigtheme
x

شاید بپسندید

first_complete_day_from_modis

اموزش دانلود تصاویر مودیس

با سلام خدمت دوستان و همراهان سایت در این پست سعی شده آسانترین راه برای ...

Python-Gis

دوره رایگان تصویری برنامه نویسی پایتون در GIS

با سلام خدمت دوستان و کاربران گرامی بعد از وقفه های چند ساله در آپدیت ...

esa-sentinel-2

دفترچه راهنمای استفاده از سایت earthsat.xyz

راهنمای استفاده از سایت EARTHSAT.XYZ جهت دریافت تصاویر ماهواره ای معرفی: همانطور که مستحضر هستید ...

51pt9pvv5l

اصول و مبانی سیستم اطلاعات جغرافیایی

چندی پیش با دوستان عزیزی که می خواستند تازه به دنیای GIS وارد شوند صحبت ...

sadsa

GIS و تجسم اطلاعات علوم جوی

GIS و تجسم اطلاعات علوم جوی علوم جوی و تجسم مکانی در طول ۱۰ سال ...

موبایلتو شارژ کن